הגרלת הלוטו

לוטו (lottery אנגלית) הוא אחד ממשחקי ההימורים הפופולריים ביותר, בכל הגרלה עולים רצף מספרים זוכים אשר נבחרים בצורה רנדומלית מתוך מיליוני אפשרויות. הפרס הראשון בלוטו הוא בדרך כלל מספר מיליוני שקלים, דבר ההופך אתו לאחת מין ההגרלות הנחשקות ביותר בישראל.
הגרלת הלוטו בישראל מתקיימת פעמיים בשבוע במוצאי שבת ובימי שלישי, בנוסף ישנה הגרלה נוספת אחת לחודש ביום חמישי.

אי אפשר לכתוב על הלוטו בלי לדבר על הסתברות, אז בואו ניגש לשאלה שמעניינת את כולם, או במילים אחרות מה הם באמת הסיכויים שלנו לזכות? בשיטת הלוטו של מפעל הפיס בישראל על מנת לזכות בפרס הראשון עליכם לחזות בצורה מושלמת שישה מספרים מתוך 37 ללא חזרות וללא חשיבות לסדר המספרים, בצירוף ״המספר החזק״ שהוא מספר נוסף בין 1 ל-7.

הסיכוי לזכות בפרסם הראשון הוא בערך 1 ל-15 מיליון, כדי לשים את המספר הזה בפרופורציה הסיכוי של כולנו להיהרג על ידי אסטרואיד ב-30 שנה הקרובות הוא 1 ל-750 אלף. משתתפי הגרלת הלוטו מנחשים את המספרים במספר דרכים, הנפוצה ביותר היא על בסיס תאריכים, לדוגמה תאריכים לידה,נשואים או אירועים משמעותיים אחרים בחייהם. רבים משתמשים בספרות הגיל שלהם או של מקורביהם. אחרים ממלאים את טופס הלוטו באופן אינטואיטיבי, אחד אחרי השני בצורה ידנית, שיטה זו רק נתפסת כאקראית אך מושפעת מגורמים פנימיים.
שיטה נוספת היא שימוש בשירותים כמו ״לוטומט״ כלי אשר פותח על ידי מפעל הפיס המשתמש במחשב על מנת למלא טופס לוטו נטול רגשות עם בחירות אקראיות לחלוטין.

חשוב לזכור כי הפרס הראשון מתחלק בין כל הזוכים בו לכן, בחירה מספרים בצורה רנדומלית יכולה להיות חשובה, מכיוון שרבים בוחרים מספרים בשיטות מבוססות גיל או תארכים, הסבירות שמספרים בטפסים אלו יחזרו על עצמם בין משתתפי ההגרלה גודל.
על מנת להתגבר על התופעה הזו ניתן להשתמש במגוון כלים למילוי טופס אוטומטי הזמינים לציבור במספר אתרי אינטרנט וכל עמדת לוטו.